DS252VG-120
Part Number: 3950
DS252VG-120
  • Type 1+2+3 unipolar surge protector
  • 25 kA on 10/350µs impulse
  • Low voltage Up
  • Internal disconnection, status indicator and remote signaling
  • Optimized to TOV
  • IEC 61643-11 and UL1449 ed.5 compliance
SPD type
IEC
1+2+3
Network
120 V single-phase
AC system
TN
Nominal line voltage
Un
120 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
150 Vac
Max. load current
if series connection
IL
100 A
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 5 sec.
Without disconnection
UT
180 Vac withstand
Temporary Over Voltage (TOV) Characteristics - 120 mn
Without disconnection or with safety disconnection
UT
230 Vac withstand
Residual Current
Leakage current to Ground
Ipe
None
Follow current
If
None
Nominal discharge current
15 x 8/20 µs impulses
In
30 kA
Max. discharge current
max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
70 kA
Impulse current by pole
max. withstand 10/350µs by pole
Iimp
25 kA
Total lightning current
max. total withstand @ 10/350µs
Itotal
50 kA
Withstand on Combination waveform IEC 61643-11
Class III test: 1.2/50µs - 8/20µs
Uoc
20 kV
Withstand on overvoltages IEEE C62.41.1
20 kV
Specific energy by pole
max. withstand 10/350 µs
W/R
156 kJ/ohm
Connection mode(s)
L/PE and N/PE
Protection mode(s)
Common mode
Residual voltage
@ In (8/20 µs)
Up-in
0.7 kV
Protection level N/PE
@ In (8/20µs)
Up N/PE
1 kV
Protection level L/PE
Up L/PE
1 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
50 000 A
Technology
VG Technology (MOV+GSG)
SPD configuration
Single phase
Connection to Network
By screw terminals: 6-35mm² / by bus
Format
1-pole modular box assembled
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Housing material
Thermoplastic UL94 V-0
Operating temperature
Tu
-40/+85°C